Bio

Yusuf Eradam
Prof. Dr. Yusuf Eradam, Hacettepe Üniversitesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı’ndan lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri, İngiliz Kültür Heyeti burslusu olarak gittiği University of Edinburgh, Moray House College of Education’dan ikinci yüksek lisansını aldı (TESOL).

Hacettepe Üniversitesi, Yabancı Diller Yüksek Okulu’nda okutman olarak sekiz yıl çalıştıktan sonra Ankara Üniversitesi, DTCF Amerikan Kültürü ve Edebiyatı bölümünde yardımcı doçent, doçent ve profesör olarak görev yapan Eradam, aynı üniversiteden 2004 yılında bölüm başkanıyken emekli oldu ve İstanbul’da Haliç Üniversitesi’nde Mütercim-Tercümanlık bölümünü kurdu. Işık Üniversitesi’nde de bir yıl çalıştı. Bahçeşehir Üniversitesi’nde Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölüm Başkanı olarak çalışırken 2014 yılında ayrıldı ve 2018’e dek İstanbul Kültür Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı olarak çalıştı.

1988 yılında ASAT’ı (American Studies Association of Turkey) yedi kurucusundan biri oldu. 1999 yılında Cambridge, Downing College’in geleneksel dünya yazarlar ve çevirmenler buluşmasında İngiliz Kültür Heyeti burslusu ve Waltic (Stockholm) kongresinde davetli olarak Türkiye’yi temsil etti.

ABD’de “Davetli Seçkin Yabancı Profesör” olarak University of Nevada, Las Vegas’ta (UNLV, 1994) ve Saginaw Valley State University’de (SVSU, 1999) karşılaştırmalı edebiyat ve film dersleri verdi.

İngiliz ve Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Yaratıcı Yazarlık ve Çeviri alanlarında lisans, yüksek lisans ve doktora dersleri verdi. Yirmi üç kitabından dokuzu çeviridir. Sylvia Plath ve Paul Auster’ın kitaplarını Türkçeye kazandıran ilk akademisyen oldu. Mezunu olduğu Darüşşafaka yararına beş fotoğraf sergisi açtı, bestelerinin on üçünden oluşan albümü de 2014 yılında Kalan’dan çıktı. Halen, edebiyat ve ekoloji üzerine araştırma yapıyor.

Prof. Dr. Yusuf Eradam Mart 2018’den bu yana TED Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde “Kurucu Başkan” öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Araştırma Alanları:
Filoloji – Dünya Dilleri ve Edebiyatları – İngiliz Dili ve Edebiyatı
Araştırma İlgi Alanları:
British and American cultures and literatures; environmental humanities; creativity; ecology and creativity; American cinema; poetry; theatre; translation of poetry and drama.

Öğrenim:

PhD
Hacettepe University, Turkey

M.A
Hacettepe University, Turkey

M.A
The University of Edinburgh, Moray House College of Education, United Kingdom